34-730 Mszana Dolna, ul. Starowiejska 4
  • zsti2
  • zsti3
  • zsti4

XII Koncert Noworoczny im. Konrada Nawary - gwiazdy na scenie dla absolwentki ZSTI Magdy Klimek

XII Koncert Noworoczny zorganizowany w środowy wieczór przez ZSTI zgromadził tłumy. Sala pod plebanią przy kościele Miłosierdzia Bożego, gdzie występowali muzycy, nie mogła pomieścić wszystkich, którzy chcieli nie tylko kolędować wspólnie ze społecznością szkolną, ale też uczcić pamięć niezwykłego absolwenta szkoły, Konrada Nawary, któremu dedykowano ten koncert i wesprzeć koszty rehabilitacji również absolwentki szkoły – Magdaleny Klimek z Kasinki Małej.

Nie brakło wielu wzruszających momentów. Państwo Nawarowie – rodzice Konrada zostali uhonorowani Lilią  św. Antoniego będącą najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przyjaciołom szkoły.

Od 2020 roku Koncert Noworoczny jest dedykowany pamięci zmarłego absolwenta - Konrada Nawary z Olszówki. Od ubiegłego roku, na życzenie rodziców - państwa Marii i Piotra Nawarów Konrada, radość ze spotkania i wspólnego muzykowania, która była jego wielką pasją, jest połączona  z akcją charytatywną. Za tę inicjatywę państwo Nawarowie zostali wyróżnieni Lilią św. Antoniego.

Tegoroczną zbiórka miała na celu wparcie rehabilitacji wyjątkowej osoby – również absolwentki ZSTI (rocznik 2022) – Magdy Klimek z Kasinki Małej. Magda urodziła się z porażeniem mózgowym, większą część życia spędziła na wózku. Magda ukończyła technikum, zdała egzaminy zawodowe i maturę, rozpoczęła studia i wstała z … wózka. Tym samym ta skromna, ale zawsze uśmiechnięta dziewczyna, udowodniła, że ogromna determinacja, pasja, radości życia i wola walki pozwalają pokonać bariery, które wydają się nie do pokonania. Aby jej wysiłek nie poszedł na marne, konieczna jest kontynuacja kosztownej rehabilitacja, której koszty przewyższają możliwości finansowe rodziny (tata Magdy nie żyje od kilku lat).

Akcję postanowił wesprzeć znany z telewizyjnych projektów muzycznych, mający na koncie pierwszą płytę „Jak za dawnych lat” - rabczański muzyk Bogdan Świerczek, który wspólnie z Aleksandrą Król – Czop, będącą również niekwestionowaną gwiazdą koncertu, spotkali się podczas XIII edycji programu The Voice of Poland. Bodzio i Ola zachwycili niezwykłymi  aranżacjami. Ponadto Ola, która na co dzień jako zawodowa wokalistka jazzowa. współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami, wystąpiła w duecie z Bogdanem Nawarą założycielem INSTAL BANDU, prywatnie kuzynem Konrada, brawurowo wykonując „Dumkę na dwa serca. Tym wykonaniem podbili serca publiczności nie tylko w Mszanie Dolnej, ale kilka wcześniej podczas sobotniego Koncertu Noworocznego Orkiestry Miejskiej w Starym Sączu.

Konrad zapisał znaczącą kartę w historii szkoły. Był współtwórcą i jednym z pierwszych liderów tworzącego tożsamość ZSTI zespołu muzycznego INSTAL BAND, bez którego dzisiaj nie może się odbył żadna uroczystość szkolna. Dlatego też w środowy wieczór na scenie w sali pod plebanią nie mogło zabraknąć przyjaciół Konrada, tych z którymi tworzył INSTAL BAND, jak i tych, z którymi muzykował już jako absolwent szkoły. W środowy wieczór w starym składzie INSTAL BANDU, oprócz jego legendarnego założyciela Bogdana Nawary, wystąpił także Zbigniew Skwarczek – utalentowany saksofonista, absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na stałe związany z zespołem SYNTOTEKA oraz z zespołem jazzowo-rozrywkowym THE JAZZ TALKERS. Zbyszka i Bogdana wsparł też inny absolwent ZSTI i członek starego INSTAL BANDU Kuba Wacławik na gitarze basowej oraz jego koledzy z zespołu: Martyn Rataj (klawisze), Wojtek Śliwa (gitara elektryczna) oraz Krzysztof Frys (perkusja).

Koncert poprzedziło wspólne kolędowanie szkolnej społeczności przy żłóbku w Kościele Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Tę część uświetnia Zagórzańska Kapela Huberta Rapciaka, wszechstronnie utalentowanego absolwenta ZSTI regionalisty, pasjonata kultury zagórzańskiej. Blisko setka małych artystów śpiewających i grających na różnych instrumentach dała też koncert w kościele.

Natomiast na scenie w  sali pod plebanią wystąpił także Zespół Regionalny „Olszowianie” p. Wioletty Kraus z rodzinnej miejscowości Konrada, rozśpiewana rodzina z Olszówki, również związana z ZSTI, czyli Kapela Kościelnioki działającej przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Góralskiej "Pod Cyrlom" budującej tożsamość lokalnej marki Zagórzańskie Dziedziny oraz rozśpiewana uczennica ZSTI - Kaja Kolarska prowadząca swój kanał na Youtube, na którym pojawiają się jej covery tworzone z pomocą taty.

Wystąpił również w nowym składzie INSTAL BAND, działający po kierunkiem p. Andrzeja Głowy, który także uświetnił poprzedzającą koncert adorację żłóbka  kościele Miłosierdzia Bożego.

Wszyscy artyści otrzymali pamiątkowe statuetki, a na koniec  wspólnie wykonali kilka kolęd.

Poniżej podajemy link, pod którym można wesprzeć Magdę. https://www.siepomaga.pl/magda-klimek?fbclid=IwAR3L9z41-1PdCC8cyzj3JqI68DYlvQu5qXLSdhC1q5jmhIM66mblX8h4oGk